ПУ „Полетарац“ Мерошина учествује у пројекту „Предшколска онлајн заједница учења“ који реализује Центар за интерактивну педагогију (ЦИП) у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и Министарством просвете, науке и технолошког развоја.
Пројекат се реализује на два нивоа:
1. Унапређивање стручних компетенција запослених у предшколским установама путем хоризонталне размене у установи и између предшколских установа кроз организоване онлајн сусрете/вебинаре на теме:
- Подршка социјално-емоционалном учењу деце предшколског узраста;
- Дигитални алати у функцији професионалног развоја;
- Подршка добробити и резилијентности деце предшколског узраста;
- Васпитавање деце предшколског узраста пружањем подршке и успостављањем правила;
- Подршка породицама са децом предшколског узраста из осетљивих група и
- Креирање стимулативних прилика за развој и учење деце узраста до три године.
2. Подршка предшколским установама у домену сарадње са породицом.
У активностима предвиђеним пројектом учествовале су се све јавне предшколске установе у Републици Србији.
Након праћења видео обука на поменуте стручне теме уследили су вебинари на којима су васпитачи/стручни сарадници/сарадници из свих предшколских установа у Србији презентовали примере добре праксе.
Презентери из ПУ „Полетарац“ Мерошина били су: Марина Коцић – васпитач са презентацијом на тему: „Сви заједно кроз чаробни свет књига - подршка добробити и резилијентности деце предшколског узраста“, Милена Јоцић-васпитач и Данијела Илић- васпитач са презентацијом на тему: „Наше боје могу бити и твоје“ и Милан Гавриловић – васпитач-приправник са презентацијом на тему: „Деца, медији и породица“. Примери добре праксе који су именовани презентовали наишли су на похвале и позитивне коментаре , како запослених из других предшколских установа, тако и запослених радника наше установе.
Подршка породицима у остваривању њене васпитне функције и психосоцијална подршка породицама које се суочавају са животним изазовима, укључујући и пандемију корона вируса КОВИД-19 су значајан аспект рада предшколске установе. Подршка је потребна свим породицама; и оним чија деца бораве у вртићу и оним чија деца из било ког разлога не бораве или нису уписана у вртић. У оквиру пројекта Установа је промовисала и дистрибуирала три брошуре за родитеље путем онлине канала комуникације које јје израдио Центар за интерактивну педагогију. Брошуре за родитеље садрже кратке и једноставне информације о добробити деце, социо-емоционалном учењу деце, принципима позитивног родитељства, идеје за родитеље и предлоге заједничких активности са децом. Линкови ка брошурама доступни су у наставку текста.